SSK SİGORTA SORGULAMA

SSK SİGORTA SORGULAMA

İnternet üzerinden artık her işlemlerini çok basit bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bu da biz vatandaşlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Eskiden bütün sosyal işlemlerimizi gidip kurumlardan yapmaktaydık. Sosyal Güvenli Kurumu vatandaşların sigorta sorgulama işlemlerini yapabilmesi için çeşitli uygulamalar sunmuştur. Bu sayede SSK hizmet dökümünüzü detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. SSK sigorta sorgulama sayesinde sigortalı olarak çalıştığınız süreyi ve primlerinizi görebilirsiniz. Bilindiği üzere emeklilik belli bir yaşa gelmiş insanların başkalarına muhtaç olmadan kendine bakabilmesi için önemli bir güvencedir. Emeklilik güvencesine sahip olabilmek için birçok şartı yerine getirmemiz zorunludur. Bunların en başında ise prim ödeme işlemi gelmektedir. Primler düzenli olarak ödendikten sonra emeklilik yaşı doldurulmuş ise insanlar emekli olabilmektedirler. Bu yüzden SSK sigorta sorgulama emeklilik işlemleriniz için çok işinize yarayacak bir uygulamadır. Yazının devamında size sorgulama işlemini nasıl yapacağını anlatacağız.

Belirli bir zaman öncesine kadar SSK sigorta sorgulama işlemi internet üzerinden 2 farklı şekilde şifreli ve şifresiz olarak yapılabilmekteydi. Ancak şifresiz işlemleriniz için çok kapsamlı bir hizmet vermekte olan E – SGM hizmeti süresiz olarak kapatıldı. Bir daha hizmet verecek mi yoksa tamamen mi kapandı soruları yetkiler tarafından henüz cevap verilmedi. Bu sebepten ötürü sorgulama işleminizi tek bir yok ile yani şifreli olarak yapabilirsiniz. Şifreli işlemlerinizi E – Devlet üzerinden E – Devlet şifreniz ile çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E – Devlet üzerinden yapmak istediğiniz her işlem için sizlerden E – Devlet şifreniz talep edilecektir. E – Devlet şifrenizi almak için hemen bir PTT şubesine gidiniz. E – Devlet şifremi almak istiyorum başvurunuzu yapınız. E – Devlet şifresi işlem ücreti olan 2 TL ücreti ödedikten sonra E – Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E – Devlet ile SSK Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E – Devlet kamusal alan da insanlara birçok kolaylık sağlayan bir sistemdir. Yalnızca E – Devlet şifresi ile dileğiniz bilgiyi alabilirsiniz. E – Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekir. PTT’ ye giderek E – Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra sistemde doğrulama yapmanız gerekmektedir.Aşağıda detaylı bir şekilde anlattığımız adımları izleyerek SSK sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SSK sigorta sorgulama işlemi için öncelikle altta yer alan linke tıklayınız.

Yeni açılan sayfada kimlik doğrulama işleminiz için kutucukla belirttiğimiz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

e-devlet

Daha sonra çeşitli bilgiler istenmektedir. Bunlar T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir. Bunları doğru bir şekilde giriniz.

e-devlett

Son adım olarak “Sisteme Giriş Yap” diyerek SSK sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SSK SİGORTA SORGULAMA İŞLEMİNİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

E – Devlet İle BAĞ-KUR Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

BAĞ – KUR sigorta sorgulama işleminizi E – Devlet üzerinden yamak için ilk önce yazımızın sonundaki linke tıklayınız.

Tıkladığınız da E – Devlet sayfasına yönlendirileceksiniz. E – Devlet üzerinden yapmak istediğiniz her işlem için öncelikle kimlik doğrulamasını gerçekkelştirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden işleminize “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu ile devam ediniz.

e-devlet

Karşınıza çıkacak olan doğrulama ekranına kişisel bilgilerinizi girmeniz lazımdır. Sizlerden istenen T. C kimlik numaranızı ve E – Devlet şifrenizi ilgili alanlara yazınız.

Yazdığınız bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneği ile BAĞ – KUR sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-devlett

 E – Devlet BAĞ – KUR Sigorta Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E – Devlet İle Emekli Sandığı Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E  – Devlet üzerinden Emekli Sandığı sigorta sorgulama işlemi için yazımızın sonundaki linke tıklayınız.

Karşınıza gelecek olan E – Devlet sayfasından kimlik doğrulaması işlemi için Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesi ile devam ediniz.

e-devlet

Açılan sayfada kimlik doğrulama işleminiz için sizlerden istenen E – Devlet şifrenizi ve T. C kimlik numaranızı hatasız bir şekilde giriniz.

Bilgilerinizden emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak Emekli Sandığı sigorta sorgulama işlemini bitirebilirsiniz.

e-devlett

E – Devlet Emekli Sandığı Sigorta Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

SSK Nedir?

SSK Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. SSK Türkiye Cumhuriyeti Çalışmak ve Sosyal Bakanlığına bağlıyken, 16 Mayıs 2006’da kabul edilmiş 5502 sayılı kanun ile T. C Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarılmıştır. Amacı ise maaş geliri ve maddi olanakları azalmış olan insanların başkalarına muhtaç olmadan yaşamaları için belirli ihtiyaçlarını karşılamaktır. Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olan kişilerin başlarına gelecek olan zararları devlet tarafından karşılanır. Her ay ödenmesi gereken primler ödendiği takdir de sağlık fırsatlarından yararlanma ve belirli yaşa erişildiği zaman insanların emeklilik güvencesi altına girebilmesini sağlayan bir kuruluştur.

BAĞ – KUR Nedir?

BAĞ – KUR’da yine SSK gibi 2006 tarihinde T. C Güvenlik Kurumuna devir olmuştur. BAĞ – KUR’un amacı ise devlet veya özel sektör de çalışma fırsatı sağlamayan vatandaşların emekli olabilmeleri için yürürlüğe girmiş kuruluştur. BAĞ – KUR kapsamında işverenleri tarafından SSK ve Emekli Sandığı kurumlarında olduğu gibi prim ödemesi yapılamamış kişilere, aynı prim ödemesi yapılan vatandaşların sahip olduğu emeklilik ve sağlık hizmetlerinden yararlanılması hedeflenmiştir. BAĞ – KUR’a bağlı olan kişiler kendi primlerini kendileri ödemektedirler.  BAĞ – KUR kapsamında 15 veya 25 yıllık süreçlerde ödemeler alınmaktadır. Ödemelerin tamamlanması durumunda ise emekli olunabilmektedir.

Emekli Sandığı Nedir?

Emekli Sandığı devlet memurlarını güvence altına almak için 1950 yılında kurulmuş bir kuruluştur. Emekli Sandığı’da diğer kurumlar gibi 16 Mayıs 2006 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanmıştır. Emekli Sandığı daha önce Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştu. Devlet memurlarının vefat etmeleri durumunda maaşları kesinti olmadan aynı şekilde ailesine verilir. Böylelikle devlet memuru ailelerinin güvence altına alınması amaçlanmıştır. Maaş ödemeleri vefat eden vatandaşların birinci dereceden yakınlarına bağlanır. Devredilen maaş dul veya yetim aylığı adı altında verilir.

Erkekler İçin SSK Emeklilik Şartları Nelerdir?

08.09.1999 Tarihinden Öncesi İçin:

Aşağıda sizlere bir tablo hazırladık. Bu tablo 08.09.1999 yılından önce işe girmiş olan erkekler için geçerlidir.

ssk emeklilik şart

08.09.1999 ile 30.04.2008 Tarihleri Arası İçin:

Bu tarihler arasında emeklilik koşulları daha farklıdır. 08.09.1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında işe giren kişiler için koşulan şartlar normal emeklilik şartları ile 4500 gün şartıdır. Bu emeklilik 4500 gün emeklilik olarak da nitelendirilir. Normal emeklilik şartları 7000 gün sayısını tamamlamış olmak ve 60 yaşını da doldurmuş olunmalıdır. 4500 gün şartı ile emeklilik için gerekli şartlar ise 25 yıl sigortalılık süresi, 60 yaş ve 4500 gün prim ödemesinin yapılmış olunmasıdır.

01.05.2008 Tarihinden Sonrası İçin:

01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayan bireyler için emeklilik şartları normal emeklilik şartları ile 5400 gün şartıdır. Normal emeklilik şartlarını da sizler için aşağıda sıraladık.

 • 31.12.2005 tarihine kadar 7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 61’dir.
 • 01.01.2036 ile 31.12.2037 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 61’dir.
 • 01.01.2038 ile 31.12.2039 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 62’dir.
 • 01.01.2040 ile 31.12.2041 süre zarfında  7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 63 ‘dür.
 • 01.01.2042 ile 31.12.2043 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 64’dür.
 • 01.01.2044 ile 31.12.2045 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 65 ‘dir
 • 01.01.2046 ile 31.12.2047 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan erkek vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 65’dir.

Kadınlar İçin SSK Emeklilik Şartları Nelerdir

08.09.1999 Tarihinden Öncesi İçin:

Aşağıda sizlere bir tablo hazırladık. Bu tablo 08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş olan kadınlar için geçerlidir.

ssk emeklilik şarrrt

08.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 Tarihleri Arası İçin:

Bu tarihler arasın da işe başlamış olan kadınlar için SSK emeklilik şartları biraz farklılık göstermektedir. Şartlar normal emeklilik şartlarının yanı sıra 4500 gün şartını  da sağlamış olmak gerekmektedir. Normal emeklilik şartları 25 yıl sigortalılık süresi, 58 yaşını doldurmuş olmak ve 4500 gün prim ödemesi yapılması gerekmektedir.

01.05.2008 Tarihinden Sonrası İçin:

01.05.2008 tarihinden sonra kadınlar için SSK emeklilik şartları diğerlerinden farklıdır. Bu emeklilik türünde ise 5400 gün şartı ve normal emeklilik şartlarıdır. Kadınlar için normal emeklilik şartlarını da aşağıda sizler için sıraladık.

 • 31.12.2005 tarihine kadar 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 58’dir.
 • 01.01.2036 ile 31.12.2037 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 59’dur.
 • 01.01.2038 ile 31.12.2039 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 60’dır.
 • 01.01.2040 ile 31.12.2041 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 61’dir.
 • 01.01.2042 ile 31.12.2043 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 62’dir.
 • 01.01.2044 ile 31.12.2045 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 63’dür.
 • 01.01.2046 ile 31.12.2047 süre zarfında 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 64’dür.
 • 01.01.2048 tarihinden sonra 7200 gün şartını sağlamış olan kadın vatandaşlarımız için SSK emeklilik şartları ile doldurmaları gereken yaş 65’dir.

 

Etiketler:

SSK SİGORTA SORGULAMA Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Kasım aslım dedi ki:

  12 06 2003 girişm dir nezaman emekli olacam

  1. admin dedi ki:

   http://ssksigorta.com/emeklilik-zamani-sorgulama/ verdiğimiz bağlantı adresine tıklayarak ne zaman emekli olabileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

 2. mahmut yılmaz dedi ki:

  sikorta bilgilerimi öğrenmek istiyorum

  1. admin dedi ki:

   http://ssksigorta.com/sigorta-sorgulama/
   Mahmut Bey yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak diledğiniz kurum için sigorta bilgilerinize ulaşabilirsiniz….

Sayfa başına git